Niezwykłe sposoby oczyszczania wody

Skórki banana, nanofiltry i nanocząstki, bakterie, nasiona roślin… – nietypowych sposobów na oczyszczenie wody i zachowanie jej świeżości jest coraz więcej. Co ciekawe: część z tych rozwiązań, początkowo uznawanych za wytwory zbyt wybujałej fantazji pomysłodawców, w ciągu kilku lat przeobraża się z futurologicznego konceptu w produkt komercyjny.

RS1202_shutterstock_12114964-scrNiektóre pomysły na oczyszczenie wody to idee powstałe w XXI wieku. Ale są i takie, które stosowane były w innej formie jeszcze przez starożytnych – bez znajomości mechanizmu ich działania. Ot, były skuteczne – to był wystarczający powód, aby wykorzystywać dany sposób na zapewnienie świeżości i czystości wody. Obecnie ponownie wracają do łask w nowej formie – poznaliśmy sekrety ich skuteczności, dlatego dopiero teraz możemy stosować je świadomie. To ważne, ponieważ dzięki znajomości mechanizmów działania danego sposobu puryfikacji można precyzyjnie dobrać metodę oczyszczania do rodzaju zanieczyszczenia przeznaczonego do usunięcia. A tych w wodzie jest aż pięć rodzajów: cząstki stałe, drobnoustroje, sole mineralne, farmaceutyki, chemikalia (w tym metale ciężkie).

Rozwiązania na zapewnienie wodzie czystości

Oto kilka przykładów nietypowych rozwiązań na zapewnienie wodzie czystości i świeżości – każdą z tych metod próbuje się zaadaptować na użytek masowy lub komercyjny lub już stosuje w profesjonalnym oczyszczaniu.

  • Skórki z owoców i włókna roślinne – to naturalna kontra na zawarte w wodzie metale ciężkie. Początkowo pod uwagę brane były włókna z łupin orzecha kokosowego, delikatne okrywy orzeszków ziemnych oraz skórki z banana. Z czasem okazało się, że potencjalnych kandydatów do zastosowania jest więcej i na listę pożytków roślinnych przydatnych w puryfikacji wody wpisane zostały także skórki z jabłek i pomidorów. Zalet tych surowców jest dużo: są tanie, nietoksyczne (w przeciwieństwie do stosowanych obecnie chemicznych metod usuwania metali ciężkich z wody) i mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Przykładowo: mielone skórki z banana można stosować aż 11 razy bez utraty ich właściwości wiążących zanieczyszczenia. Ten materiał idealnie nadaje się do usuwania metali ciężkich i półmetali. Podobnie skórki z pomidora czy jabłek, ale te dodatkowo oczyszczają wodę z resztek środków ochrony roślin, barwników i innych nieorganicznych czy organicznych substancji.
  • Popiół z papierosów – od wieków wykorzystywany do szorowania szkliwa zębów i likwidacji szkodników roślin uprawnych, okazał się świetnym absorbentem arsenu zawartego w wodzie pitnej. Jego skuteczność zadziwia: usuwa ponad 96 proc. tego niemetalu z wody, zmniejszając tym samym jego poziom w próbce poniżej dolnej granicy wyznaczonej przez Światową Organizację Zdrowia.
  • Nanocząstki – tę metodę nieświadomie stosowali już starożytni Rzymianie, przechowując wodę w dzbanach ze srebra, czym zapewniali jej świeżość przez praktycznie nieograniczony czas. Przedostające się do wody nanocząstki srebra skutecznie chroniły przed rozwojem drobnoustrojów w wodzie. Obecnie nanocząstki – nie tylko srebra – znajdują coraz częściej zastosowanie na masową skalę: wykorzystuje się je do usuwania metali ciężkich oraz zanieczyszczeń organicznych.
  • Reaktor plazmowy – najpierw wodę podgrzewa się do postaci pary, a potem konwertuje w stan plazmy, w którym cząsteczki są tak silnie reaktywne, że ich wzajemne oddziaływanie przypomina tworzenie piorunów w cieczy. Konwersja wody w plazmę odbywa się w reaktorze – z badań laboratoryjnych wynika, że w ten sposób wodę można oczyścić w ciągu zaledwie kilku minut.
  • Błona filtrująca z nanorurkami węglowymi – wodę można dzięki temu rozwiązaniu oczyścić z zanieczyszczeń o różnych rozmiarach. Błonę można wykorzystywać wielokrotnie. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zastosowania nanorurek o ściśle określonym rozmiarze i usunąć z wody wybrane sole oraz zanieczyszczenia stałe. Trwają już badania nad identycznym zastosowaniem grafenu. To rozwiązanie można byłoby wdrożyć w przenośnych urządzeniach do puryfikacji wody.
  • Manipulacje odczynem pH wody – dzięki temu uzyskuje się warunki lepsze do rozwoju korzystnych dla człowieka drobnoustrojów, podczas gdy patogenne szczepy giną lub ich rozwój jest zahamowany.
  • Zasilanie ogniw paliwowych – paliwo w postaci ścieków przepuszczane jest przez strukturę ogniwa. W procesie tym, powstaje energia elektryczna i krople wody, które pojawiły się w urządzeniu podczas przetwarzania ścieków w prąd elektryczny.
  • Parowy solar – w tej technologii woda jest szybko odparowywana z powierzchni nagrzanego panelu słonecznego. Parę można skroplić, otrzymując w ten sposób kilka łyków świeżej, lodowato zimnej wody.
  • Piasek z korali, odpady z produkcji gazobetonu lub cegieł, piasek zwykły – wymienione składniki stają się sorbentami zanieczyszczeń, głównie metali ciężkich i innych cząstek nieorganicznych. Naukowcy szacują, że koszt tego materiału wyniesie przeciętnie ok. 1 dolara.
Przyszłość i teraźniejszość nowatorskich rozwiązań oczyszczania wody

To tylko kilka przykładów na nietypowe formy likwidacji lub zmniejszania ilości zanieczyszczeń wody – organicznych lub nieorganicznych. Wiele z nowatorskich idei, będąc dziś zaledwie w fazie badań laboratoryjnych, zapewne w ciągu najbliższych kilku lat zostanie wdrożonych do oczyszczania wody na skalę przemysłową – to prawie pewne. Podobnie było z technologią Firewall wykorzystywaną obecnie w dystrybutorach Waterlogic: doniesienia na temat potencjalnego wykorzystania technologii UV do dezynfekcji wody pojawiały się zaledwie kilka lat temu. Teraz to niezwykle skuteczne, a jednocześnie szalenie atrakcyjne rozwiązanie stosowane przez Waterlogic powszechnie.

2017-09-20T15:08:05+00:00

Zostaw komentarz