Rodzaje wody, czyli kropla kropli nierówna

Sposobów klasyfikowania rodzajów wody jest wiele. Niezależnie jednak od systemu każda z wód jest mokra i… najczęściej zawiera sól. Mamy zatem wodę słoną, słodką, oligoceńską, studzienną, mineralną, gazowaną. Jest też woda z dystrybutorów WATERLOGIC – to przefiltrowana, słodka woda o dużej czystości. W natłoku rodzajów cieczy życia każda jej odmiana zawsze jednak pozostanie wodą, czyli związkiem określonym wzorem chemicznym H2O.

Woda to jedyny dar Natury, którego nie da się zastąpić niczym innym. Dlatego jest tak cenna. Ale nie każdą możemy pić.
Naukowcy nie byliby sobą, gdyby nie pokusili się o usystematyzowanie zasobów wodnych na naszej planecie. Oto kilka przykładów klasyfikacji wody:

 Woda słodka, słona i słonawa

Woda słodka stanowi zaledwie 3 proc. całej ilości cieczy, która zamieniła Ziemię w Błękitną Planetę. Płynie w strumieniach i rzekach, zasila akweny inne niżeli morza i oceany. I to jest prawda.
Ale już stwierdzenie, że dlatego jest słodka, bo nie zawiera soli, jest, niestety, nieprawdziwe – bo w wodzie słodkiej, zależnie od miejsca, skąd jest pobierana, również znajdują się sole, w tym – chlorek sodu, czyli składnik, którego w morskiej wodzie jest najwięcej. Z kolei woda słodka przebija słoną zawartością węglanów. Jest ich w tym rodzaju wody o ponad 79 proc. więcej niż w cieczy wypełniającej morza lub oceany.
Słodkość wody słodkiej, bywa różna. Jeśli woda zawiera mniej niż 0,01 g/l składników słonych, jest to woda ultrasłodka. Nieco większy dodatek soli komponuje już smak wody typowo słodkiej. Jest jeszcze ciecz zwana akratopegą – to podziemny odpowiednik naziemnej wody słonawej, czyli mieszaniny wód morskich i rzecznych.
Woda morska powinna być słona. Ale bywa gorzka lub gorzko – słona. Zawsze zawiera dużo jonów sodu, potasu, glinu oraz siarki, chloru i węglanów. Im jest ich więcej, tym gorszy smak wody. Gdyby przyszło ci do głowy spróbować ugasić pragnienie morską wodą, wiedz, że prędzej wyschniesz od środka niż się napijesz. Dzieje się tak, ponieważ zawartych w słonej wodzie składników jest tyle, że komórki, aby usunąć je ze swojego otoczenia, wydatkują więcej wody niż zawierają. Zatem dryfując po oceanie, pomimo ogromu wody, o ile nie masz zapasów wody słodkiej, jesteś skazany/a na powolne wyczerpanie zasobów wilgoci w twoim organizmie.
Wody morskiej nie wykorzystasz do zrzucenia kilogramów – ponieważ duża zawartość minerałów w postaci soli powoduje, że w ciele zatrzymuje się woda, co skutecznie podbija wskazania wagi. Wodę słoną można zamienić w słodką, ale nie dysponujemy na razie technologią, dzięki której byłoby to możliwe do przeprowadzenia na skalę masową i tanio. Istnieją, owszem, potężne ośrodki z nowoczesnymi urządzeniami do odsalania, np. w bogatej Arabii Saudyjskiej, ale nadal czynnikiem ograniczającym popularyzowanie tej metody jest koszt procesu i duża energiochłonność procesu. Nie potrafimy również odsalać w sposób opłacalny wody słonawej. Z tego powodu ponad 97 proc. zapasów wody ziemskiej dosłownie tonie w morzach i oceanach.

Woda mineralna a źródlana

Tylko jedna woda nie zawiera minerałów – woda destylowana, czyli zdemineralizowana. Takiej wody nie pijemy, ponieważ jednorazowe spożycie dużej jej ilości spowoduje prawdziwą rewolucję w składzie płynów ustrojowych, która może skończyć się wezwaniem karetki pogotowia ratunkowego.
Dalsze kategoryzowanie wody staje się dość skomplikowane. Okazuje się bowiem, że woda morska zawsze jest wodą mineralną, ponieważ zawiera duże ilości soli w składzie. Z kolei każda woda źródlana może, ale nie musi, zyskać status mineralnej. Woda słodka staje się mineralną, jeśli zawiera minimum 1 g soli mineralnych w litrze cieczy. W zależności od tego, który jon przeważa w składzie, wyróżnia się np. wody siarkowe czy żelaziste. Te, które zawierają minerałów naprawdę dużo, nazywane są wodami leczniczymi. Wolno je pić tylko w ilościach określonych zaleceniami lekarskimi, bo nadużywając tych wód, możemy zaszkodzić nerkom i subtelnej równowadze biodynamicznej organizmu.

Wody naziemne i podziemne

I na koniec jeszcze jeden podział wód: mamy wody naziemne i podziemne. Te pierwsze poznasz po tym, że je zwyczajnie widać: tworzą morza, jeziora, rzeki i stawy.
Wody podziemne płyną pod powierzchnią gruntu. Ukryte w ziemi cieki wodne zaliczone zostały do systemu wód gruntowych lub podskórnych. Te drugie płyną bliżej powierzchni Ziemi niż gruntowe. Z kolei wody gruntowe to ciecze o doskonałej równowadze mikrobiologicznej i mineralnej. Cieszą smakiem i zachwycają idealnym przefiltrowaniem przez naturalne pokłady skalne i piaskowe. Ciekawym rodzajem wody podziemnej jest oligoceńska. Wydobywana jest z otworów głębiowych nawiercanych na głębokość nawet 200 m! Szkopuł w tym, że choć jest krystalicznie czysta, to nie może być przechowywana dłużej niż 2 dni – po tym czasie nie należy jej pić z powodu zagrożenia mikrobiologicznego.

Która woda jest najlepsza?

Eksperci są zgodni: najczęściej powinniśmy sięgać po wody mineralne średnio i nisko zmineralizowane, najrzadziej – po tzw. wody stołowe. Te drugie są tworem często sztucznym, ponieważ w butelce znajduje się ciecz będąca mieszaniną wody źródlanej i zwykłej wody pitnej (pochodzącej często z kranu) sztucznie mineralizowanej lub naturalnie mineralnej.
Żeby było smaczniej, wymyślono wodę gazowaną. Jest ona sztuczne nasycana dwutlenkiem węgla, który mając kontakt z powietrzem, musuje. Nie pachnie i w żaden sposób nie wpływa na walory zdrowotne samej wody. Za to może powodować erozję szkliwa zębów. Z tego powodu wody niegazowane zalecane są najbardziej.

W Ideal Water dbamy, abyś używał wody w najszlachetniejszej z możliwych postaci: krystalicznie czystej, przefiltrowanej wody niskozmineralizowanej pobranej z kranu. Korzystając z dystrybutorów WATERLOGIC możesz cieszyć się zdrową wodą od ręki. Nie zabraknie ci wrażeń smakowych – opowiedz nam o nich, kontaktując się z nami.

2017-09-20T15:08:06+00:00

Zostaw komentarz

You must be logged in to post a comment.