Woda – fascynujący cud Natury

Naszą pasją jest woda – i o tym przeczytasz na naszym blogu. Marka Ideal Water jest wprawdzie około 13 miliardów lat młodsza niż pierwsza cząsteczka wody, jaka powstała we Wszechświecie, ale pomimo młodego wieku o wodzie wiemy wszystko, co do tej pory na ten temat odkryto. Dzięki temu jesteśmy ekspertami w dostarczaniu rozwiązań, które zapewnią ci krystalicznie czystą, pyszną i świeżą wodę – od ręki.

Jeśli spojrzeć na wodę pod kątem jej właściwości, należałoby traktować ją jak… rezultat ekstrawaganckiego eksperymentu Natury, substancję – paradoks, a może nawet jak tajemnicze medium, które ma własną pamięć i współdziała z otoczeniem. Woda, pomimo jej dziwaczności, to jednocześnie fenomenalny wynalazek Natury. Poznaj zaskakujące fakty i ciekawostki na temat wody:

Dawca życia i niszczycielska siła

Woda stanowi medium, w którym żyją miriady stworzeń, jest podstawowym elementem budującym każdą żywą istotę i podstawową substancją tworzącą środowisko dla rozwijającego się płodu ssaków, zarodka zwierząt stojących na niższym szczeblu drabiny ewolucyjnej czy nasion. Bez jedzenia przeżyjesz nawet kilka tygodni. Stracisz wprawdzie sporo na masie ciała, ale jeśli będziesz pić, będziesz też żyć. Bez wody umrzesz w ciągu 3 dni – i nawet nie zdążysz za bardzo schudnąć…
Woda, choć życie daje, może jednocześnie stać się niszczycielskim żywiołem, który zmienia oblicze Ziemi. Proces ten może trwać miliony lat i w tym czasie cieki będą żłobić mozolnie powierzchnię naszej planety, ale bywa i tak, że czasem wszystko zamyka się w trwającym kilkadziesiąt sekund epizodzie tsunami, które z potężną siłą zniszczy wszystko, co napotka na swej drodze.

Odmienne stany skupienia

Woda jest miękka, ale może być także twarda lub ulotna – jako jedyna substancja na Ziemi w naturze występuje w trzech stanach skupienia: ciekłym, stałym i gazowym. W postaci miękkich kropel drąży skałę; kiedy zamieni się w lód, tę samą skałę zwyczajnie rozsadzi, a jeśli wodny strumień będzie cienki i pod odpowiednio wysokim ciśnieniem, przetnie wszystko niczym najostrzejszy, nigdy nie tępiący się skalpel. Bywa też odwrotnie: niewielkim kamieniem można rozsunąć powierzchnię wody znajdującej się w stanie ciekłym lub roztrzaskać nim lód.
Woda w postaci pary nie postawi żadnego oporu twoim dłoniom, jeśli wpadniesz na pomysł rozgonienia rękoma mgły. Im bardziej będziesz machać dłońmi, tym szybciej mglisty opar będzie umykał spod palców. Ale spróbuj rozsunąć dłońmi wodę w stanie ciekłym. Pierwsze, co poczujesz (poza mokrością, rzecz jasna), to opór właśnie. Im silniej i szybciej będziesz rozgarniać wodę płynną, tym odczujesz większy opór.

Ciecz twarda jak stal

Woda jako ciecz ma bardzo wysokie napięcie powierzchniowe, a jednocześnie jej powierzchnia łatwo rozstępuje się pod ciężarem. Może też stać się twarda jak beton, kiedy pod odpowiednim kątem uderza w nią rozpędzone ciało. To dlatego nartnik bez problemu ślizga się po powierzchni stawu, ty potrafisz puszczać płaskimi kamieniami kaczki, a osoba skacząca z wysokiej trampoliny układa ciało tak, aby z powierzchnią wody najpierw stykały się dłonie, a nie głowa.

 

 

Fascynująca struktura

Struktura wody jest jedną z najbardziej uporządkowanych – cząstki łączą się zawsze według ściśle określonego modelu, a jednocześnie woda może przyjmować nieskończenie wiele form. Jest to możliwe, ponieważ cząsteczki wodne są dipolami i mają budowę polarną z dwoma biegunami: dodatnim i ujemnym. Oznacza to, że każda cząstka wody zachowuje się jak maleńki magnes. Cząstki wody potrafią tworzyć tzw. klastry – naukowcy uważają, że to one są odpowiedzialne za zdumiewającą pamięć cieczy życia.
Tu dochodzimy do sedna: przez dziesięciolecia sądzono, że o właściwościach wody decyduje jej skład chemiczny. Najnowsze badania dowodzą jednak, że to nieprawda: bo najważniejszą jest właśnie struktura wody! Odkrycie to można określić tylko jednym słowem: kosmiczne. I słusznie – bo taka jest też natura wody: bowiem zanim ciecz życia trafiła na Ziemię, podbijała Kosmos.

Kosmiczna natura ziemskiej wody

Historia ziemskiej wody zaczyna się w kosmicznym Chaosie. Kiedy rodził się Wszechświat, z każdą kolejną nanosekundą jego trwania pojawiały się kolejne cząstki elementarne, które z czasem łączyły się w większe cząsteczki. Gdy w tej wybuchowej mieszaninie materii połączyły się dwa atomy wodoru z jednym atomem tlenu, tworząc wodę, Kosmos żył nadal własnym życiem, ale obecność wody z upływem czasu coraz silniej odciskała się w składzie wielu ciał niebieskich. Obecnie uznaje się, że to jedna z najpowszechniej występujących substancji we Wszechświecie. Szczególnie ważną woda okazała się dla planety, zwaną przez jej mieszkańców Ziemią. Substancja ta zmieniła oblicze wspomnianego globu z czerwonego, spopielonego na cudownie harmonijne połączenie szlachetnego błękitu z odcieniami szmaragdu i szafiru.
Z czasem woda stała się kolebką Życia – dzięki temu właśnie teraz czytasz ten wpis. Po wielu miliardach lat od pojawienia się w Kosmosie woda dała również początek marce Ideal Water – dzięki czemu możesz od ręki sięgać po wodę idealną.

Łączenie dwóch atomów wodoru z jednym atomem tlenu okazało się jednym z najbardziej fascynujących eksperymentów, jaki kiedykolwiek zaistniał we Wszechświecie. To prawdziwie kosmiczny paradoks, ponieważ wzór H2O, czyli określony symbolami chemicznymi zapis składu cząsteczki wody, wygląda bardzo pospolicie.

Woda Idealna – dzięki WATERLOGIC dostępna od ręki

Dla zapewnienia perfekcyjnej jakości wody robimy wiele. Nie pozbawiamy jednak wody tylko jednej właściwości, mianowicie jej wspaniałego charakteru. Dlatego woda z naszych dystrybutorów WATERLOGIC jest dokładnie taka, jak stworzyła ją Natura: krystaliczna, świeża i pyszna – jednym słowem: zdrowa. Nasze dystrybutory zapewniają jej czystość chemiczną i mikrobiologiczną – niezależnie od tego, czy wykorzystywane będą w najeżonym zagrożeniami mikrobiologicznymi szpitalu, w budynku firmy produkcyjnej, w zacisznym biurze czy w luksusowym hotelu.
O tym, jak to robimy, już w kolejnych wpisach.

Źródła zdjęć: serwis unsplash.com; pixabay.com

2017-09-20T15:08:06+00:00

Zostaw komentarz